Navigace

Kuchyně, jídelna

Osvětlení kuchyně musí splňovat vysoké nároky kladené zejména na bezpečnost práce spojenou s přípravou pokrmů. Také svítidla nad jídelní stůl nejsou jen designovou záležitostí.

Primárně je potřeba kvalitně osvětlit kuchyňskou pracovní plochu. Ideálním řešením je použití přisazených stropních svítidel nebo světelných profilů, umístěných zespodu kuchyňských skříněk nebo nad kuchyňským ostrůvkem. Díky kvalitnímu difuznímu optickému krytu jsou tato svítidla bezpečná a poskytují dostatek rozptýleného, měkkého světla pro práci.

Kromě pracovní plochy je potřeba celkově osvětlit také zbytek prostoru kuchyně a jídelny. Osvětlení kuchyňské linky tak doplní centrální stropní přisazené nebo závěsné svítidlo, vhodné například nad jídelní stůl.

Designová svítidla nad stolem mohou mít mnoho podob. Od jednoduchých, minimalistických svítidel až po moderní, atraktivní lustry. Stínidla mohou být poloprůsvitná nebo zcela neprůhledná, vyrobená ze skla, dřeva, plastu nebo třeba kovu. Vhodný počet svítidel se odvíjí od velikosti stolu i charakteru a vlastností svítidla. Přečtěte si naše obecná doporučení pro umístění svítidel nad jídelní stůl.

Závěsná svítidla nad jídelní stůl

Kolik závěsných svítidel je ideální počet nad jídelní stůl, jaký zvolit vhodný rozměr svítidel a do jaké výšky je zavěsit? To jsou často kladené otázky při koupi a instalaci svítidel do jídelního koutu. Jediné pevné pravidlo, kterým se řídit v tomto případě neexistuje. Můžeme vám však poskytnout ověřené příklady a tipy, které vám pomohou při výběru adekvátního osvětlení jídelního stolu.

Jaká je ideální výška

Obvyklou výškou pro zavěšení svítidel nad jídelní stůl se udává 60 - 65 cm mezi deskou stolu a spodním okrajem svítidla. Tato výška poskytuje nejlepší možné osvětlení stolu a současně neomezuje ve výhledu při sezení u stolu. Pokud svítidla umístíte nad stůl výš, dojde k většímu rozptýlení světla a celkově se tím sníží hladina osvětlení stolu. Zároveň může docházet k oslnění zdrojem světla.

Kolik svítidel a jaké velikosti nad stůl zvolit

Ideální počet závěsných svítidel nad jídelní stůl a rozměr svítidla uvedeme na několika příkladech. Nad čtvercové stoly o velikosti 60 x 60 či 70 x 70 cm postačí jedno závěsné svítidlo. Vhodné ja například svítidla Caravaggio, Mingus, Orient či Calabash s průměry stínidla mezi 150 a 220 mm.

Obdélníkový stoly o rozměru 80 x 140 cm, 80 x 160 cm, 100 x 200 cm nebo podobné je vhodné doplnit dvěma závěsnými svítidly. Skvěle poslouží Ginger, Bonnie a Clyde či Suspence se stínidly o průměru 225 až 340 mm.

Největší jídelní stoly s rozměrem větším než 120 x 240 cm potřebují k ideálnímu nasvícení tři stropní svítidla. Vhodnou volbou jsou Aeon Rocket nebo třeba Caravaggio Matt.

Ukázky jednotlivých typů svítidel

PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT