Navigace

06.01.2017

Designové trendy v osvětlení 2017

Stejně jako se každý rok mění trendy v módě a interiérovém designu, podléhá jim také osvětlení. Trendy a inspiracemi pro rok 2017 jsou příroda, geometrie a objekty, které dokáží měnit tvar.

Příroda na mnoho způsobů

Inspirace přírodou je delším dobu přetrvávající trend, který neminul ani svítidla. V kurzu jsou svítidla napodobující přírodní tvary nebo vyrobené z přírodních materiálů. Uplatňují se zde také přírodní tóny i motivy. Skvělou volbou je například efektní lustr Discocó inspirovaný rozkvetlou květinou nebo závěsné svítidlo Nenúfar inspirované vodními lekníny. Do třetice pak kovově lesklý lustr Calabash s tvarem podlouhlé dýně. Materiálově čerpají z přírody kolekce dřevěných svítidel Ginger či Lullaby. Zajímavou variantou přírodních materiálů jsou keramické lustry Pleat Box a Scotch Club.

Geometrie jako ve škole

Rovněž inspirace geometrickými tvary je pokračujícím trendem interiérového designu, který se stále těší oblibě i v oblasti svítidel. Jedním z nejkrásnějších příkladů geometrických svítidel jsou lustry Sinatra navržené studiem Boca Do Lobo nebo kruhová svítidla Super Oh!. Také stojací a stolní lampy Scantling vznikly kombinací základních geometrických tvarů. Čistě geometrických linií se drží také architektonická nástěnná svítidla Fifty-5 nebo Visa.

Tvar inspirovaný tancem Tiny Turner

Zcela novým trendem roku 2017 jsou svítidla, která dokáží změnit svůj tvar. Svou schopností adaptovat svůj tvar se stanou živou součástí bytového designu. To do puntíku splňuje nadčasové stropní svítidlo Coltrane, s možností nastavení sklonu a směru každé jeho části. Skvělým příkladem je také stojací lampa Turner, inspirovaná tanečními pohyby Tiny Turner. Nožky lampy lze natáčet libovolným směrem a celkově tak měnit tak její tvar i vzhled.