Navigace

14.09.2015

Nadčasový návrh svítidla Orient znovu ožívá po 50 letech

Dánský designér Jo Hammerborg začínal jako iniciativní podnikatel plný nápadů s jasnou vizí dělat věci, které budou naplňovat jeho život.

S tímto elánem se stal hnacím motorem společnosti Fog & Mørup, jedné z nejvýznamnějších dánských společností vyrábějících svítidla a pod jeho vedením zažívala společnost své nejlepší časy. Během svého působení zde navrhl Jo Hammerborg okolo 180 designů svítidel. Využíval přitom svého citu pro formu a tvar a zároveň hlubokého porozumění funkčnosti a estetičnosti výrobku. Po velmi úspěšném působení na trhu společnost Fog & Mørup v 90. letech ukončila výrobu.

Nyní, o několik dekád později, jsou jeho návrhy svítidel opět v centru zájmu. Svítidla navržená v 60. a 70. letech, vzdávající hold dánskému designu, jsou dokonale současná a i dnes velmi žádaná. Společnosti se předhánějí v obnovení výroby jeho jedinečných návrhů svítidel. Společnost Lightyears se ve spolupráci s rodinou Hammerborg rozhodla, přesně po 50 letech znovu uvést na trh svítidlo Orient v původní podobě a hrdě tak navázat na odkaz díla designéra Jo Hammerborg.

Toto závěsné svítidlo v orientálním stylu je vyrobené z materiálů nejvyšší kvality, mědi a palisandrového dřeva a nabízí se ve dvou velikostech. Má dokonale odlehčený organický tvar, který se od robustní spodní části stínidla postupně směrem vzhůru zužuje do subtilní špičky. V ní je 21 drobných vertikálních otvorů, kterými efektně proniká světlo ven. Svítidlo je decentně doplněné černým textilním kabelem. Uvnitř kovového stínidla se skrývá světelný zdroj, poskytující měkké světlo bez oslnění. Měděné provedení stínidla dodává světlu elegantní lesk.

Žhavou novinkou v řadě Orient pro rok 2015 je série tří velikostí svítidla v exkluzivní matné černé barvě. Ta je inspirována jedním z pěti původních barevných návrhu svítidla. Matný povrch dodává nadčasovému tvaru svítidla moderní nádech . Černé stínidlo, perfektně doplněné špičkou z luxusního tmavého dřeva, působí dramatickým a tajemným dojmem.