Navigace

10.08.2015

Příběh jedné vzducholodě

Vždy, když spolupracují dva lidé, kteří mají stejný pohled na svět a životní filozofii, vznikají zajímavé projekty. A když se dali dohromady designéři Aleksej Iskos a Boris Berlin, začali se dít velké věci. Ti dva se znali již od roku 1987. Po dlouhých 11 let se společně setkávali u zajímavých projektů v designérském studiu Komplot Design. Až nakonec v roce 2010 spojili své tvůrčí schopnosti v projektu Iskos-Berlin Design.

Shodují se na tom, že objekty, které navrhují musí vyprávět vlastní příběh. A čím přímější ten příběh je, tím lépe mu lidé porozumí. Čím překvapivější je, tím lépe si ho zapamatují. A čím více zahřeje u srdce, tím více ho pak lidé budou milovat.

Inspirací pro vytvoření první série objektů pro společnost Lightyears byly všemožné létající objekty. Designéři zavzpomínali si na svá dětská léta, kdy byli doslova fascinováni vším co létalo. Tenkrát si přáli mít doma v pokoji model letadélka visícího od stropu, vznášejícího se v prostoru na neviditelných lankách. A jak Boris přiznává “ V momentě, kdy jsem poprvé uviděl majestátní vzducholoď, jak elegantně pluje nad městem, proplouvá mezi domy, skoro jako by mezi nimi byla zavěšená, byl to nezapomenutelný zážitek. Slunce pomalu zapadlo za horizont a na obloze zůstala osvětlená jen samotná vzducholoď, jako krásný zářící objekt.” Tato vzpomínka se stala předlohou pro navržení závěsného svítidla Avion.

Avion je svítidlo, které si hraje s vaší fantazií. Vypadá, jako by se nejprve vznášelo kdesi na obloze, pak někdo otevřel okno do místnosti a Avion do ní jednoduše vplul a zaujal místo nad vaší hlavou, kde se ladně vznáší. Navzdory svým 85 cm délky Avion lehce a étericky pluje prostorem. Upevňuje se na závěsná lanka a jeho pozici si můžete nastavit, dle vlastního přání. Je jen na vás jakým směrem popluje, zda bude právě vzlétat nebo přistávat. Tělo svítidla Avion je vyrobeno z bílého polyethylenu, díky kterému vyzařuje měkké, rozptýlené světlo. V místnosti tak vytváří přirozené osvětlení a útulnou atmosféru. Avion můžete umístit do prostoru jako solitérní svítidlo nebo jako formaci více kusů. Hodí se jak nad jídelní stůl, tak i do prostorných hal, atrií nebo jiných vzdušných prostor.