Navigace

11.04.2016

Zářivé novinky z veletrhu Light + Building 2016

Veletrh Lighting + Building 2016 ve Frankfurtu přinesl plno novinek. Zejména katalánská značka svítidel Marset představila plno jedinečných a tvarově výrazných produktů. Každý z nich je nezapomenutelným kouskem.

Svítidlo Theia nese jméno řecké bohyně slunce a měsíce. Je svítidlem dvou tváří – světlé a stinné. Jednoduchým pohybem stínidla okolo jeho osy lze změnit zdroj světla z přímého na nepřímé osvětlení. Poloprůhledné stínidlo hbitě zakryje celé světlo a vykouzlí útulné tlumené intimní osvětlení. Bohyni Theiu můžete obdivovat jako stojací nebo stolní lampu.

Nezáleží na tom, zda svítí či ne. Tak, či onak je Concentric velmi výrazné nástěnné svítidlo. Největší dojem však vyvolává za tmy, rozsvícené, kdy vynikne jeho impozantní a dynamický vzhled a téměř hypnotický efekt. Inspirací svítidla Concentric byl efekt zrcadlící různobarevné oblečení pasažérů letadla, na které dopadají sluneční paprsky skrze okénko. Dal tak vzniknout třem barevným provedením nástěnného svítidla Concentric – neonovému, teplému a studeným tónům.

Na začátku byla obyčejná skleněná karafa, ve které designer Joan Gaspar viděl víc, než čím se zdála být. Stala se pro něho předlohou k vytvoření nástěnného svítidla Aura. Zhasnuté světlo působí skromným dojmem, rozsvícené však zanechává mimořádný efekt. Skleněné stínidlo doslova vykoupe celou zeď v záplavě světla. Čiré, opálové či zabarvené sklo stínidla již jen jemně doladí světelný efekt Aury.

Koncept svítidla Sun je inspirován brzkými ranními hodinami, kdy slunce pomalu vychází nad horizont. Studio Yonoh při výrobě svítidla Sun experimentovalo s vrstvením a překrýváním různých materiálů, aby dosáhli přesně tohoto efektu raní záře. Díky tomu vytváří Sun speciální útulnou atmosféru a uklidňující efekt. V prostoru dokáže vytvořit rovnováhu a zároveň na sebe nestrhává pozornost.

Nástěnné svítidlo N°8 splňuje veškerá kritéria pro snadné používání – zejména při čtení knihy. Je účinné, snadno ovladatelné, odolné a v neposlední řadě krásné a smyslné, vybízející smysly k pohledu a doteku.