Navigace

04.04.2018

Novinky z veletrhu Light+Building

Březnový veletrh Light+Building ve Frankfurtu přinesl řadu novinek do portfolia designových svítidel společnosti Light Works. Na veletrhu uvedl své novinky španělský výrobce Marset, italský Zafferano a již dříve v tomto roce také dánský Lightyears.

Světelná poezie svítidla Dipping Light

Navzdory tomu, že jeho hlavním úkolem je svítit, Dipping Light svým vzhledem zaujme i jako objekt samotný. Při rozsvícení se skrze různé odstíny line ven příjemné světlo. Zhasnuté je pak oku lahodícím objektem hodným k postavení na noční stolek, poličku nebo konferenční stoleček.

Designér svítidla Jordi Canudas je alchymistou světla. Experimentuje s ním, učí se od něho a nechává se jím překvapit. Svými svítidly se snaží zachytit podstatu světla. Dipping Light je jedním z jeho experimentů – barevný efekt vzniká opakovaným namáčením skleněné koule do barvy. Vrstvy barvy vytvářejí soustředné kružnice, které postupně zmírňují intenzitu světla. Barva samotná se tak stává zároveň stínidlem zabarvujícím a směrujícím světlo. Ruční výroba dělá z každého kusu svítidla Dipping Light originál doplněný mosaznou základnou.

Kolekce svítidel nabízí 2 velikosti a 6 barevných variant – zelenou, žlutou, modrou, růžovou, bílou a černou. Každá z barev také zbarvuje světlo do daného odstínu, čímž vytváří rozdílnou atmosféru.

Discocó v dřevěném kabátě

Ikonické svítidlo Discocó z kolekce španělského výrobce Marset se dočkalo nového zpracování. 10 let po svém uvedení na trh se převléklo do dřevěného kabátu. Jednotlivé lístky svítidla nyní nově pokrývá luxusní dubová dýha. Vlastnosti a komfort čišící z tohoto materiálu jsou v mnoha směrech nedostižné. Navzdory vizuální těžkopádnosti dřeva si svítidlo zachovává svou lehkost na pohled i fyzicky. Také kovová struktura svítidla dostala nový, grafitový, povrch.

I s novým dekorem dřeva rozehrává Discocó dramatickou hru světla a stínu a interiér zaplavuje extrémně příjemným světlem. K dispozici je v závěsné variantě s průměrem 68 cm.

Barevná paleta svítidel Caravaggio

Na vytříbeném dánském designu svítidla Caravaggio lze jen málo co vylepšovat. Jeho charakteristický, jednoduchý a elegantní tvar z něho dělá stálici interiérového designu. Jedna inovace se i přesto v letošním roce udála a zahrnuje 4 nové odstíny – hedvábně bílou, vínově červenou, ultramarínovou modř a teplou šedou. Nové barvy jsou k dispozici ve 3 velikostech závěsných svítidel – s průměry 165, 258 a 400 mm.

Jedinečné foukané sklo Vetra

Na první pohled se může Vetra zdát jako tradiční lustr z foukaného skla. Při rozsvícení však zprvu staromódní svítidlo překvapí moderním pojetím. Designér Joan Gaspar si pohrál s jejím tvarem a vytvořil unikátní, zcela uzavřený skleněný difuzér, fungující zároveň jako reflektor. Světelný zdroj kreativně umístil vně, namísto tradičního usazení uvnitř svítidla. Vetra tak svítí odrazem a poskytuje tím daleko více světla, než by se dalo očekávat, navíc naprosto bez oslnění. Naprostá většina světla směřuje dolů, zbytek pak proniká nahoru do opálového stínidla a jemně jej prozařuje.

Kolekce svítidel Vetra zahrnuje závěsné svítidlo, stolní i stojací lampu hned ve 3 průměrech – 200, 320 a 430 mm. Základna stolní a stojací varianty svítidla je záměrně tvořena 2 neharmonickými částmi, které rozbíjejí jinak dokonalou symetrii lampy.

Světelná socha High Line

Vizuálně jde o světelnou skulpturu, štíhlou, elegantní linii, která jako by navíc emituje světlo, aniž by byl jeho zdroj na první pohled rozpoznatelný. Novou stojací lampu navrhl designér Joseph Lluís Xuclá tak, aby generovala světlo nepřímo, tedy odrazem. Unikátní je také nasměrování světla, nesvítí totiž tradičně na strop, ale světlo je namísto toho namířeno na zeď. Jak sám designér říká: „Stěna je nejlepším přítelem svítidla High Line, a jako přátelé chtějí být blízko jeden druhému.“

Svítidlo tvoří 3 bloky různých objemů a barev. Nejdelší, vertikálně stojící blok nese zdroj světla a nabízí variantu dřeva wenge a dubu. Menší, navazující blok je z lakovaného dřeva. Oba stojí na černé základně, která svým rozměrem definuje ideální vzdálenost svítidla ode zdi, aby lampa ideálně odrážela světlo. Jednoduchost, až strohost tvaru, vyvažuje použití dřeva a sytých barev.

Léty prověřený design svítidla Funiculí

Oblíbený design svítidel Funiculí, z dílny španělského výrobce Marset, je starý již přes 30 let, přesto je stále funkční a moderní. Jednoduché přenastavení z přímého na nepřímé osvětlení, nastavitelná výška svítidla, paleta barev od tlumených až po zářivé, to vše nechává jen velmi málo prostoru pro inovace. Jeden směr však zůstával neprozkoumaný.

Nová verze Funiculí přichází s látkovým stínidlem. Tuto variantu navrhl Lluís Porqueras již v roce 1979, světlo světa však spatřila poprvé až nyní. Design plně respektuje původní návrh svítidla, jen proporce se lehce mění. Základní myšlenkou svítidla tak zůstává jeho jednoduchost, látkové stínidlo přidává sofistikovanější vzhled a originalitu. Látka stínidla propouští do interiéru dostatek světla. V nabídce je nové Funiculí ve variantě nástěnné, stolní a stojací lampy, s černým tělem a bílým nebo béžovým stínidlem.

Aura - svítidlo inspirované skleněnou karafou

Jednoduchý předmět denní potřeby jako skleněná karafa může být inspirací ke vzniku svítidla. Designér Joan Gaspar ji přetvořil pro španělskou společnost Marset v nástěnné svítidlo Aura. A pro letošní rok designově zeštíhlelo a celkově se zvětšilo. Oproti původní verzi je tak o poznání výkonnější. Stále také nabízí výběr z mnoha barevných variant.

Bonnie e Clyde v metalickém hávu

Ručně foukaná svítidla ze slavného benátského skla Bonnie e Clyde rozšířila paletu svých barev o 4 metalické odstíny. Povrch, vzájemně se doplňujících tvarů svítidel Bonnie e Clyde, tvoří charakteristický žebrovaný reliéf. K základním barvám navíc nyní přibyly speciální pokovené odstíny – stříbrný, bronzový, antické a růžové zlato.

Související svítidla

PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT
PROHLÉDNOUT
PRODUKT