Navigace

17.04.2019

Novinky Marset z veletrhu Euroluce

Právě skončený veletrh svítidel Euroluce, součást slavného Salone del Mobile, přinesl plno novinek také v sortimentu výrobců Marset, Fritz Hansen nebo Tonone. Prozkoumejte vybrané kousky, které Marset v Miláně představil.

Nacionální pojmenování nese nové závěsné svítidlo Bohemia. A ačkoliv je dílem španělského designéra Joana Gaspara, podařilo se mu poměrně dobře vystihnout charakter svítidla. Naddimenzovaná velikost s průměrem přes půl metru z něho dělá výrazný objekt. Poloprůhledné stínidlo v červené, zelené nebo modré barvě sice není kvůli rozměru skleněné, namísto toho je z daleko praktičtějšího, lehčího a nerozbitného polykarbonátu, který sklo věrně napodobuje.

Pohyb je hlavní devízou závěsných svítidel Milana. Modulární systém zavěšení umožňuje hýbat se svítidly v horizontálním i vertikálním směru. Napomáhá tomu protizávaží umístěné na konci závěsného systému. Jednoduchý cylindrický tvar stínidla doplňuje úzké válcovité tělo se zabudovaným LED modulem. Milana nabízí výběr z několika velikostí a černou nebo bílou variantu.

Sofistikovaná, ultratenká kolekce svítidel Ginger přichází nově v kovovém provedení z leštěné mosazi. Ta nabízí hned tři barevné varianty, zlatou, černou a bílou na mnoha typech svítidel, od závěsných až po stolní lampy. Materiál je nový, vlastnosti však zůstávají. A tak se Ginger nadále pyšní vřelým nepřímým osvětlením, které neoslňuje, interiér zdůrazní a zároveň dekoruje. Nově lze Ginger díky unikátnímu závěsu instalovat také do bohatých uskupení čítajících až 19 světel.

Stolní lampa Bolita svým organickým tvarem přímo vybízí k dotyku. Posouváním opálového difuzéru po podložce se svítidlem nejen hýbete, ale také jej tím stmíváte nebo naopak rozjasňujete na různé úrovně podle toho, kam jej zrovna posunete. Důvtipný systém v sobě skrývá LED modul s neobyčejným světelným efektem, který je neobvykle na mechanické bázi namísto elektronické.

Sérii svítidel Dipping Light charakterizuje barevný efekt, vytvořený opakovaným namáčením skleněné koule do barvy. Vrstvy barvy vytvářejí soustředné kružnice, které postupně upravují intenzitu světla. Barva samotná se tak stává zároveň stínidlem zabarvujícím světlo. Ruční výroba dělá z každého kusu svítidla Dipping Light originál. V letošním roce přibyla do kolekce Dipping Light také závěsná svítidla v několika velikostech, různé typy nástěnných světel a originální nabíjecí stolní lampa. Závěsné typy lze nově díky unikátnímu závěsu instalovat také do bohatých uskupení čítajících až 19 světel.

Svým tvarem i velikostí může stojací lampa LaFlaca připomínat paraván. Dokáže přirozeně prostor rozdělit jako jemná, poloprůhledná zástěna, vyzařující kolem sebe měkké světlo. Textilní stínidlo obklopuje subtilní kovový rám a vevnitř se ukrývá velký kulatý zdroj světla, který zahlédnete jen když je rozsvícený. Geometrický tvar svítidel LaFlaca nabízí 3 velikosti, 2 barvy a mimo to je vhodné do interiéru i exteriéru.

Na první pohled se může Vetra zdát jako tradiční lustr z foukaného skla. Při rozsvícení však překvapí moderním pojetím. Jako novinku si pro nás výrobce Marset připravil Vetru v jiskrné oranžové barvě. Designér Joan Gaspar si pohrál s jejím tvarem a vytvořil unikátní, zcela uzavřený skleněný difuzér, fungující zároveň jako reflektor. Vetra tak svítí odrazem a poskytuje tím daleko více světla, navíc naprosto bez oslnění. Naprostá většina světla směřuje dolů, zbytek pak proniká nahoru do opálového stínidla a jemně jej prozařuje. V nabídce výrobce je jako stolní, stojací lampa nebo závěsné svítidlo.

Ledtube je v nabídce Marset již 10 let a stále jde o jedno z nejfunkčnějších a nejpoužívanějších svítidel. I zde se však našel prostor pro další vylepšení. V letošním roce se tato lampička na čtení dočkala několika modifikací. První je Ledtube Mini, neboli zmenšená verze již tak velmi nenápadného svítidla. Druhou verzí je pak varianta Ledtube USB.